Bookcrossing wstrzymany do odwołana!
Godziny pracy biblioteki:
Dzień tygodnia | Godziny |
Poniedziałek |
7.45-13.45 |
Wtorek |
7.45-13.45 |
Środa |
7.45-13.45 |
Czwartek |
7.45-13.45 |
Piątek |
7.45-13.45 |
Strefa wolnej książki, czyli bookcrossing w naszej szkole!
Zapraszamy wszystkich zaczytanych – tych mocno i tych mniej - do Strefy wolnej książki w Klubie. Nasza szkołą włączyła się bowiem do akcji bookcrossingowej. A na czym polega bookcrossing Na pozostawianiu przeczytanych książek (beletrystyki, literatury popularnonaukowej i naukowej, podręczników), często już niechcianych w wyznaczonych strefach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Idea narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i błyskawicznie rozprzestrzeniła się na całym świecie, trafiając do Polski w 2003 roku. Obecnie na świecie krąży około miliona uwolnionych książek.
Więcej o bookcrossingu na Bookcrossing.pl. - http://bookcrossing.pl/
Zapraszamy do korzystania ze Strefy wolnej książki.
Uwolnijcie swoje książki! Dzielcie się z innymi radością czytania! Promujcie czytelnictwo! Inspirujcie innych. Bawcie się!
Warto przeczytać:
- Ewa Baniecka Jośka pamiętnik maturzystki
- Mario Vargas Llosa Raj tuż za rogiem
- Helena Sekuła Barakuda
- Jan Widacki Detektywi na tropach zagadek historii
- Sławomir Koper Miłość, seks i polityka w starożytnych Grecji i Rzymie

"Piknik z Einsteinem"
Autor: Miller Ben
Jeśli wszechświat powstał z wielkiego wybuchu, to jaki czeka go koniec
Jak zięby przyczyniły się do powstania teorii ewolucji
Czy masz gen łatwej randki Jak to sprawdzić
Czy cukrowy haj może być niebezpieczny
Czy inteligencja może nam przeszkadzać
Czy o czarnych dziurach, Wielkim Zderzaczu Hadronów, obcych cywilizacjach, planetach, teorii ewolucji można pisać w sposób niezwykle zabawny, a jednocześnie wyjątkowo przystępny
Ben Miller, fizyk specjalista od cząstek elementarnych i popularny brytyjski komik, udowadnia, że można. Obiecuje czystą rozrywkę i wciąga w zabawę z nauką. Okazuje się, że przy nim fizyka, matematyka i chemia, nabierają zupełnie nowego znaczenia.
Książka sprawi, że nawet humanista stanie się pasjonatem nauk ścisłych.
"Wirtualnik egoistki"
Olszanowska Agnieszka
Dorosłość Dla jednych upragniona, dla innych przerażająca: Co! Dwadzieścia lat! Ale dziadkers! Jak ona smakuje
Jak radzą sobie młodzi Polacy Ci dorośli
Z perspektywy młodej mężatki Milena wspomina lata nauki w liceum i doświadczenia z tego okresu. Cytuje swój wirtualnik internetową korespondencję z księdzem. Opowiada jak to jest, kiedy na progu dorosłości człowiek musi pokonać lęk, wstyd, słabość. Ciepło mówi o tych, którzy ją wspierali: o ukochanej babci, rodzicach i przyjaciółce.
Smak dorosłości to seria książek o losach współczesnych młodych Polaków, którzy zaczynają samodzielne życie tu i teraz. Nie chcą wyjeżdżać z kraju i uparcie pokonują problemy codzienności. To portret nowej generacji ludzi otwartych, samodzielnych, nastawionych nie tylko na posiadanie, ale również na istnienie i realizowanie swoich pasji, albo po prostu na spokojne, wygodne życie, na które chcą zapracować sami. Ich historie są momentami gorzkie, ale też pełne humoru i lekkie, bo ostatecznie każdy z bohaterów może powiedzieć
Kocham cię, życie, mimo wszystko
Dziennik Anne Frank to jedna z najważniejszych książek XX wieku.
Anne Frank trzynastoletnia żydowska dziewczynka, ukrywająca się z rodzicami i znajomymi w czasie II wojny światowej w centrum Amsterdamu, prowadziła dziennik. Jej zapiski mające formę listów do nieistniejącej przyjaciółki Kitty przekazują nam obraz ponad dwóch lat wypełnionego strachem życia w zamknięciu. Ostatni wpis powstał 1 sierpnia 1944 roku na trzy dni przed aresztowaniem i przewiezieniem do obozu koncentracyjnego wszystkich mieszkańców kryjówki.
Dziennik Anne Frank jest poruszającym świadectwem, które od lat przemawia do nowych pokoleń czytelników na całym świecie.
"Dziennik Helgi. Świadectwo dziewczynki o życiu w obozach koncentracyjnych."
Autor: Weissova Helga
Wśród licznych książek dotyczących Holokaustu Dziennik Helgi jest pozycją wyjątkową. Obok Dziennika Anne Frank to jedyny tak obszerny obraz czasu wojny zanotowany przez dziecko tym cenniejszy, że ukazuje okupowaną Pragę, getto w Terezinie oraz obozy Auschwitz, Freiberg i Mauthausen. Helga zaczyna pisać dziennik w 1938 roku. Ma wtedy osiem lat i mieszka z rodzicami w Pradze. Rodzina Helgi jest ofiarą pierwszej fali nazistowskiej inwazji. Jej ojciec traci pracę, przed dziewczynką zamykają się drzwi szkoły. Wkrótce dochodzi do pierwszych deportacji; zaczynają znikać przyjaciele i bliscy Helgi. Ona sama, wraz z rodzicami, trafia do getta w Terezinie, skąd po trzyletnim pobycie jej ojciec zostaje przewieziony do Auschwitz. Niedługo jego śladem podążają Helga i jej matka. Dziennik dziewczynki ocaleje zamurowany przez jej wuja w ścianie. Heldze cudem udaje się przeżyć zarówno pobyt w obozie, jak i tułaczkę ostatnich dni wojny. Ostatecznie wraca do Pragi. Tam uzupełnia swój dziennik. Należy do nielicznej grupy praskich dzieci, które przetrwały Auschwitz. Dziennik Helgi to pierwsze wydanie wyjątkowego świadectwa dziecka o Holokauście; dziennika pisanego ołówkiem na kartkach szkolnego zeszytu i własnoręcznie ilustrowanego. Dziś Helga Hošková-Weissová jest znaną i cenioną malarką.
King Stephen, jeden z najpopularniejszych pisarzy, powraca z pasjonującą książką Joyland.
Student collegeu, Devin Jones, zatrudnia się na okres wakacji w lunaparku, by zapomnieć o dziewczynie, która złamała mu serce. W momencie, kiedy wydaje mu się, że nic gorszego mu się już nie przytrafi, okaże się, że będzie zmuszony zmierzyć się z czymś dużo bardziej przerażającym niż myślał: brutalnym morderstwem sprzed kilku lat i losem umierającego dziecka, którego życie nie oszczędzało i któremu nie dane było doświadczyć uroków dzieciństwa. Wszystko to sprawi, że jego świat już nigdy nie będzie taki sam...
Joyland to Stephen King w szczytowej pisarskiej formie, równie poruszający jak Zielona Mila czy Skazani na Shawshank. To jednocześnie kryminał, horror i słodko-gorzka powieść o dojrzewaniu, śmierci i ludziach, którym nie dane było doświadczyć żadnych z tych rzeczy, bo śmierć zabiera ich przedwcześnie. Książka, która poruszy serce nawet najbardziej cynicznego czytelnika.
Nielegalni Vincenta V. Severskiego to trzymająca w napięciu i mająca wiele zwrotów akcji powieść szpiegowska o tajnikach polskiego wywiadu!
Pewnego dnia Instytut Pamięci Narodowej otrzymuje informację, że w ruinach Twierdzy Brzeskiej znajduje się tajemnicza skrzynia zakopana przed wieloma laty przez radziecki wywiad. Według zebranych informacji mogą to być niewygodne przedwojenne archiwa, które Rosja nie chce, żeby ujrzały światło dzienne. As polskich służb specjalnych Konrad Wolski i jego zespół mają niewiele czasu na przejęcie skrzyni, bo po piętach depczą im rosyjscy agenci...
Kamila i Dorota to przyjaciółki z liceum wiele czasu spędzają razem, dużo rozmawiają, mają kłopoty w domu i w życiu uczuciowym. Ich relacja zostanie poddana ciężkiej próbie. Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.
"Ogon Kici"
Nowak Ewa
Maturzystka Kicia zamierza spędzić lato na obozie harcerskim, jednak poznanie dużo starszego Dawida sprawia, że dziewczyna zmienia plany. Jedzie na obóz surwiwalowy, gdzie wikła się w wyniszczające uczucie, przynoszące szczęście, ale też rozgoryczenie i ból. Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.
"Drugi "
Nowak Ewa
Przystojny licealista Hadrian występuje w reklamach i budzi zainteresowanie wielu dziewczyn. Jego kuzyn Arek jest nieśmiałym, niepewnym swojej wartości chłopakiem. Obaj, każdy po swojemu, będą musieli zmierzyć się z pierwszą miłością. Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.
Jest lipiec. Magda i Kuba są już zaręczeni, dla Wiktora i Damroki to nadal czas wzajemnego sprawdzania się. W czwórkę wyjeżdżają w podróż po Europie. Te wakacje będą czasem prawdziwej próby dla czwórki przyjaciół Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.
"Wszystko tylko nie mięta "
Nowak Ewa
Klasa maturalna. Przystojniak Kuba Gwidosz jest przyzwyczajony do pełnych uwielbienia spojrzeń koleżanek. Spotkanie dziewczyny, która ignoruje jego obecność, zmieni wszystko
Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.
"Drzazga"
Nowak Ewa
W poukładanym świecie szkolnej prymuski Marty wszystko byłoby idealne, gdyby nie drzazga nielubiana, antypatyczna i złośliwa siostra Jagna. Jakie są powody zachowania Jagny i czy dziewczynom uda się znaleźć drogę do porozumienia
Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.
"Bardzo biała wrona"
Nowak Ewa
Miła i spokojna Natalia jest oczarowana Norbertem sympatycznym chłopakiem z dobrej rodziny. Ich związek, z początku niewinny, z każdym dniem staje się coraz bardziej mroczny. Dlaczego wielka miłość zamienia się w toksyczną relację Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.
Nowa powieść Ewy Nowak, jednej z najbardziej lubianych współczesnych pisarek dla młodzieży!
Weronika jest uczennicą ostatniej klasy gimnazjum. Jej rodzice to wykształceni ludzie na poziomie, tacy, którym uniżenie kłaniają się sąsiedzi. Za piękną fasadą kryje się jednak prawdziwy dramat. Weronika i jej brat doświadczają ze strony ojca-tyrana przemocy psychicznej i fizycznej, a ich matka woli zdystansować się od rodzinnych problemów, nie zauważając ich.
Zakochana w koledze Weronika, liczy że na warsztatach teatralnych spędzi z nim dużo czasu. Okazuje się jednak, że Łukasz zaoferował jej swoje miejsce na warsztatach. Pomimo początkowego rozczarowania, zajęcia teatralne pomagają Weronice poradzić sobie z sytuacją w domu i doświadczyć pierwszej prawdziwej miłości
"Krzywe 10" to trzecia powieść Ewy Nowak. Tym razem autorka zabiera nas na Mazury, właśnie do Krzywego, gdzie grupa nastolatków spędza wakacje. Ta mądra i pogodna książka pozwala podpatrzeć, jak współczesna młodzież radzi sobie z miłością, prawdą, przyjaciółmi oraz własnymi rodzicami. Bohaterowie powieści znani są czytelnikom z poprzednich książek Ewy Nowak: Wszystko, tylko nie mięta oraz Diupa. Wielu z nich jest oczarowanych atmosferą tych książek. Wszyscy moglibyśmy sobie życzyć, aby jak najwięcej polskich rodzin funkcjonowało w sposób przedstawiony przez Autorkę.
My, dzieci z dworca Zoo
Szokująca relacja Christiane F., piętnastoletniej narkomanki z Berlina Zachodniego. Dziewczyna chciała, aby z zapisu magnetofonowego jej rozmów z dziennikarzami powstała ta książka, gdyż jak niemal wszyscy narkomani odczuwała przemożną chęć przełamania wstydliwej zmowy milczenia wokół plagi tego nałogu wśród dorastającej młodzieży. Załączone wypowiedzi matki Christiane oraz innych osób, z którymi się kontaktowała, mają służyć rozszerzeniu perspektywy i pomóc głębiej zrozumieć istotę problemu narkomanii.
Autor: Rosiek Barbara
Pamiętnik narkomanki
Pamiętnik jest przejmującym, pełnym drastycznych scen zapisem prawdziwych przeżyć dziewczyny, która przeszła przez piekło uzależnienia i której udało się zwyciężyć nałóg.
Autor: Rosiek Barbara
Kokaina
Książka wprowadza czytelnika w brutalny świat nałogu - świat rządzący się swoimi prawami, gdzie ciało staje się towarem, za który można kupić upragnioną działkę - świat pozbawiony miłości i zrozumienia.
Na fejsie z moim synem
Autor: Wiśniewski Janusz L.
Nieżyjąca matka (Irena Wiśniewska) pisze z czeluści piekielnych do swojego ukochanego syna Janusza na Facebooku. Wpisy układają się w opowieść o rodzinnych historiach, często bardzo intymnych i odsłaniających wiele nieznanych aspektów z życia Wiśniewskiego.
Powieść zaczyna się od urodzin Hitlera, które właśnie odbywają się w piekle, a później jest już tylko ciekawiej. Znajdziemy tu oryginalne rozważania o pochodzeniu człowieka, o Bogu, sztuce, tajemniczej chemii ludzkich uczuć. Dowiemy się, dlaczego za każdym razem, kiedy jest w Moskwie, Janusz L. Wiśniewski odwiedza grób pewnej młodej kobiety...
Piekło Wiśniewskiego to dobrze zorganizowane miejsce, gdzie Facebook jest en vogue, a informacji szuka się na stronach www.skype.hell i www.google.hell, popularna jest wikipedia.hell, a w telewizji ogląda się kanał Hell24. Po sferach piekielnych spacerują (poza führerem i generalissimusem) m.in. Pinochet, Milošević i bin Laden, Einstein, Freud i Curie-Skłodowska, Klimt, Picasso i van Gogh, Baudelaire i Hemingway, Leśmian
i Wojaczek.
Wiśniewski przedstawia swoją autorską teorię tzw. bogonów, czyli cząsteczek boskich, które współtworzą materie wszechświata. W magnetyczny sposób opisuje metodę, jaką kochankowie mogą wyekstrahować z krwi i zobaczyć łączące się łańcuchy swoich DNA.
Autor porusza temat swojego życia w Niemczech. Synuś. Bo Ty Niemcem nigdy nie będziesz, prawda - pyta go zza grobu matka. Ona sama w ostatniej chwili nie wsiadła w styczniu 1945 r. na pokład statku Wilhelm Gustloff, tym samym unikając śmierci podczas bombardowania...
Autor Bikini pokazuje też nieznaną do tej pory twarz krytyka tradycyjnie pojmowanej religijności, który zastanawia się, czy nad Bogiem nie istnieje przypadkiem jakiś iBog i czy Bóg nienawidzi kobiet. Wiśniewski jest w swojej nowej książce obrońcą praw kobiet, duże fragmenty Na Fejsie mogłyby z powodzeniem wyjść spod pióra feministki. Jednak przede wszystkim, co przyznaje sam pisarz, pytany, skąd wzięła się ta niezwykle osobista książka, Na Fejsie jest spłaceniem długu wobec własnej matki. Jest zapisem wzajemnej tęsknoty, próbą nadrobienia straconego czasu i rozmowy, w której można omówić wszystkie ważne dla matki i syna kwestie bez tematów tabu.
"Lot komety "
Onichimowska Anna
Kometa stara się być na widoku. Ma nadzieję, że Jacek pojawi się ponownie. Chce, aby o nią zabiegał, aby ją kochał, aby mogła go przyciągać i odpychać. Kontynuacja bestsellera "Hera moja miłość".
"Demony na smyczy "
Onichimowska Anna
Nastolatkom nie trzeba przedstawiać Grażyny, Kamila, Komety i Jacka. Wszyscy, po dramatycznych przeżyciach, starają się ułożyć sobie świat. Grażyna, po wyrwaniu się ze szponów sekty, znajduje satysfakcjonującą pracę. Kamil, jej eksmąż, definitywnie zrywa z alkoholem. Jacek po terapii studiuje i para się fotografią. A Kometa, jak zawsze, ma niesamowite pomysły... Celne obserwacje psychologiczno-obyczajowe, nieco humoru i - samo życie.
"Lux Perpetua "
Sapkowski Andrzej
Reynevan, główny bohater tomów Narrenturm i Boży Wojownicy, nadal ma kłopoty, ciągle ktoś dybie na jego życie bądź przedstawia mu propozycję nie do odrzucenia. Prześladują go prozaiczni agenci wywiadu oraz siły nieczyste, wcale nie ukrywające swej diabelskiej proweniencji. Ale Reynevan żyje przecież w okrutnych i niebezpiecznych czasach. Na Śląsku i w Czechach, gdy przez ziemie te przetaczały się krucjaty i husyckie wyprawy odwetowe. Gdy nie znano słowa: "Litość" i z imieniem Boga na ustach wyrzynano tysiące niewinnych. Reinmar wierzy w religijną odnowę, staje po stronie zwolenników Husa, nawet gdy ci dokonują niewiarygodnych zbrodni. Cel uświęca środki. Reynevan chce pomścić śmierć brata. On, medyk i zielarz, idealista i bezinteresowny obrońca chorych i cierpiących, musi wcielić się w rolę husyckiego szpiega, dywersanta, zabójcy i bezlitosnego mściciela. Rozdarty pomiędzy obowiązkiem a głosem serca, stawia wszystko na jedną kartę, byle wyrwać ukochaną z rąk wrogów. On i Jutta to postacie niczym ze średniowiecznego romansu o Alkasynie i Nikoletcie.
Lux Perpetua godnie wieńczy dzieło mistrza. Jest napisana z rozmachem, z niezwykłą dbałością o historyczny szczegół, z charakterystycznym dla Sapkowskiego humorem i wyczuciem językowym. Wojenne okrucieństwo kontrastuje ze wzruszającymi scenami miłosnymi, losy bohatera splecione z wątkiem wielkiej polityki zmierzają do nieuchronnego, a jednak zaskakującego finału.
"Boży bojownicy "
Sapkowski Andrzej
Rok nastał Pański 1427. Pamiętacie co przyniósł Wiosną wonczas, ogłosił papież Marcin V bullę Salvatoris omnium, w której konieczność kolejnej krucjaty przeciw Czechom kacerzom proklamował. W miejsce Orsiniego, który leciwy był i haniebnie nieudolny, obwołał papa Marcin kardynałem i legatem Henryka Beauforta. Beaufort aktywnie bardzo sprawy się ujął. Wnet krucjatę postanowiono, która mieczem i ogniem husyckich apostatów pokarać miała. Gorące, skwarne było lato roku 1427.
A co, pytacie na to Boży bojownicy Cóż, kontynuują oni swoją misję. Po rejzach ich oddziałów pozostają jeno zgliszcza i trupy. Reynevan, medyk z wykształcenia i powołania, bierze udział w krwawych bitwach. Jest wielokrotnie brany w niewolę, ale ze wszystkich opresji wychodzi cało. Z zadziwiającą gorliwością nastają na niego wszyscy: i Inkwizycja, i złowrogi Pomurnik, i pospolici raubritterzy, których nikt nie przekona, że Reynevan nie miał nic wspólnego z napadem na wiozącego znaczną sumę pieniędzy poborcę podatków. A także wyjątkowo nań zawzięty Jan von Biberstein, pan na zamku Stolz, obwiniający Reynevana o zniewolenie jego córki. Pan Jan obiecuje, że napcha gwałciciela prochem i wystrzeli w powietrze. U boku Bożych bojowników Reynevan walczy za prawdziwą wiarę, mści się za doznane krzywdy, i odnajduje wreszcie miłość swego życia.
"Słowo Jest w Człowieku "
Miodek Jan
Profesor Jan Miodek, człowiek instytucja, najpopularniejszy polski językoznawca od lat z sukcesem wyjaśniający w telewizji i prasie zawiłości języka, zamieszczone w książce teksty poświęcił stanowi i przemianom współczesnej polszczyzny. Najobszerniejsza jest część o nowych słowach i przekształcaniu dawnych znaczeń oraz o ekspansji wyrazów o rodowodzie anglosaskim. Autor wiele uwagi poświęcił też przeróżnym pomysłom i modom w kształtowaniu nowych słów. W częściach dotyczących odmiany wyrazów i składni znajdziemy opis dominujących obecnie tendencji i najczęściej popełnianych błędów. Z pewnością pomocne okażą się również opisy zjawisk językowych z zakresu wymowy i pisowni nazw własnych oraz interpunkcji, zawarte w dwóch ostatnich częściach. Książka z pewnością zaciekawi wszystkich użytkowników języka pragnących, by polszczyzna rozwijała się harmonijnie wobec zmieniającej się w niezwykłym tempie rzeczywistości społecznej, ekonomicznej i medialnej, a jednocześnie, by ten rozwój pozostawał w zgodzie z tradycją.
"Listy starego diabła do młodego "
Lewis C.S.
Piekielna ekscelencja, podsekretarz stanu w piekle, wymienia urzędowe listy ze swoim podwładnym, bratankiem, młodszym diabłem, który ma okazać swoje zdolności w służbie kusicielskiej. Za tym humorem, dowcipem, elegancją, za tą dociekliwością i przewrotnością kryją się ważne przesłania i pytania. Najważniejsze z nich to pytanie o rolę i miejsce zła w świecie stworzonym przez Boga.
"Śmierć w Breslau "
Krajewski Marek
Książka, która stworzyła słynnego Mocka.
Debiut mistrza polskiego kryminału.
Maj 1933 roku. Wrocław. Wstrząsająca zbrodnia. Zmasakrowane zwłoki dwóch kobiet znalezione w salonce. Tajemnicze zdanie napisane krwią ofiar. Skorpiony.
Idealna sprawa dla Eberharda Mocka.
W mrocznym i posępnym Wrocławiu, gdzie w każdym zaułku złodzieje i mordercy czekają na ofiarę, gdzie po zmierzchu nie należy wychodzić z domu, rządzi brutalne prawo przetrwania. W mieście, gdzie wysoko postawieni notable i arystokracja oddają się hazardowi i rozpuście, przekupna policja walczy o władzę, a społeczeństwo zainfekowane jest doktryną hitlerowską, pewien komisarz oddaje się dość nietypowej rozrywce. W jednym z lepszych burdeli grywa w szachy (według własnych zasad) z dwiema pięknymi roznegliżowanymi pannami.
To najsłynniejszy komisarz polskiego kryminału, Eberhard Mock.
Sprawę tajemniczych zabójstw ze skorpionem w tle komisarz poprowadzi wraz z Herbertem Anwaldtem, młodym policjantem z Berlina. Prawda, którą odkryją, na zawsze zmieni życie wszystkich osób związanych ze śledztwem.
"W otchłani mroku "
Krajewski Marek
Powojenny Wrocław 1946 roku. Sześćdziesięcioletni Edward Popielski ma problemy w odnalezieniu się w nowej rodzącej się komunistycznej Polsce. Tęskni za swoim rodzinnym miastem, pracą w której był szanowany i swoją rodziną. Mieszka w ciasnym, poniemieckim lokum i dogląda od czasu do czasu swoją schorowaną kuzynkę Leokadię. Pewnego dnia odwiedza go profesor filozofii Stefanus. Dręczony wizjami piekła obozu koncentracyjnego, który przetrwał, postanowił założyć podziemne gimnazjum, gdzie naucza według zasad przedwojennej edukacji. Nie wie jednak, że wśród uczniów znajduje się agent UB...
"Sprawa mordu katyńskiego. Ta książka była pierwsza"
Mackiewicz Józef
Po powrocie z Katynia, pytano mnie wiele razy o "wrażenia". Naturalnie wrażenie jest takie, o którym zwykło się mówi, że "mrozi krew w żyłach". Stosy trupów nagich budzą najczęściej odrazę. Stosy trupów w ubraniu, raczej grozę. Może dlatego, że nici tych ubrań wiążą je jeszcze z życiem, którego je pozbawiono, a przez to stwarzają kontrast. W Katyniu znaleziono wyłącznie prawie wojskowych i to oficerów. Wymowność tego munduru robi wrażenie, zwłaszcza na Polaku. Odznaki, guziki, pasy, orły, ordery. Nie są to trupy anonimowe. Tu leży armia. Można by zaryzykować określenie - kwiat armii, oficerowie bojowi, niektórzy z trzech poprzednio przewalczonych wojen...
"Na nieludzkiej ziemii "
Czapski Józef
Makabryczne realia obozów sowieckich lat 1939-1942 i gehenna więźniów opisane zostały przez Józefa Czapskiego niezwykle kunsztownym językiem, w którym czuje się żywy udział jego malarskiej wyobraźni. Ten wręcz miejscami wysublimowany styl łączy się z przenikliwą analizą fenomenu gułagów sowieckich i precyzją, na dnie której odnajdujemy niezwykłe poczucie odpowiedzialności za współwięźniów. Czapski zdawał sobie sprawę, że jego opis stanowić będzie może jedyne źródło informacji dla opinii publicznej i rodzin kolegów z obozów. W książce zamieszczone są unikalne fotografie ze zbiorów Autora. Na nieludzkiej ziemi wpisuje się, wraz z Innym światem Herlinga-Grudzińskiego i Archipelagiem Gułag Sołżenicyna, we wstrząsający kanon świadectw hekatomby cierpień, jakie zgotowała światu komunistyczna utopia realizowana z niewyobrażalnym okrucieństwem przez sowiecki aparat przemocy i ucisku.
"Sprawczynie "
Kompisch Kathrin
Książka Kathrin Kompisch zaprzecza stereotypom, zgodnie z którymi kobiety w nazistowskich Niemczech były najwyżej trybikami w wielkiej machinie terroru stworzonej przez mężczyzn. Były okrutne, bezwzględne i oddane Führerowi w nie mniejszym stopniu niż najzagorzalsi kaci z obozów zagłady. Jaka była rola kobiet w Niemczech Adolfa Hitlera Czy były tylko biernymi świadkami wydarzeń, gospodyniami domowymi, żonami, matkami Nic podobnego. Jako pomocnice sztabowe oraz pomocnice SS odbywały służbę wojenną na terenach okupowanych. Zatrudnione na posterunkach policji i w placówkach SS obsługiwały telefony, dalekopisy i radiostacje. Jako pracownice biurowe grup operacyjnych SS sporządzały raporty o masowych egzekucjach, a jako nadzorczynie SS pilnowały więźniarek osadzonych w żeńskich obozach koncentracyjnych. W gestapo, pracowały jako sekretarki i protokołowały przesłuchania z użyciem tortur. Jako lekarki przeprowadzały eksperymenty na więźniach obozów koncentracyjnych i aktywnie współuczestniczyły w hitlerowskiej kampanii eutanazji. Wiedziały, co dzieje się naprawdę, akceptowały to i wspierały reżim na miarę swoich możliwości. Sprawczynie brały czynny udział w zbrodniach przeciwko ludzkości i miały tego pełną świadomość.
"On"
Henel Łukasz
W trakcie służbowej podróży poznański biznesmen podwozi piękną autostopowiczkę, która wysiadając w okolicy Wilków zostawiła na siedzeniu dziwny naszyjnik. Mężczyzna postanawia oddać zgubę, ale nieznajoma jakby rozpłynęła się w powietrzu. Przedzierając się przez zagajnik, biznesmen trafia na piękny stary pałacyk, wystawiony na sprzedaż. Mimo ostrzeżeń przyjaciela kupuje posiadłość i rozpoczyna prace remontowe. Lawina dziwnych zdarzeń towarzyszących każdej wizycie nowego właściciela pałacu przekonuje go, że to nie była dobra decyzja...